Ostateczny przewodnik po alpinizmie: Co będzie ci potrzebne i jak się przygotować

Jeśli chodzi o przygody na świeżym powietrzu, niewiele rzeczy napędza ducha tak, jak wspinaczka górska. W ramach tej wysokoadrenalinowej aktywności uczestnicy zdobywają jedne z najtrudniejszych szczytów świata, często mając do ochrony jedynie linę i uprząż wspinaczkową. Co więcej, choć technicznie rzecz biorąc każdy może zostać uznany za alpinistę, jeśli zdobędzie szczyt o wysokości co najmniej 5 000 stóp nad poziomem morza, tylko ci, którzy posiadają odpowiednie umiejętności i przeszkolenie, powinni rozważać podjęcie tego typu wyprawy. Jednak stosując się do poniższych prostych wskazówek, prawie każdy może zostać doświadczonym alpinistą (a może nawet spróbować swoich sił we wspinaczce wysokogórskiej). Zaczynajmy...

Co będzie Ci potrzebne do wspinaczki górskiej

Wybierając się na wspinaczkę górską, należy pamiętać, że wszystko, co potrzebne, będzie się dźwigać na plecach, co oznacza, że plecak powinien być dobrze zaopatrzony w niezbędne rzeczy. Na przykład należy zabrać ze sobą ciepłą odzież, w tym kurtkę syntetyczną, rękawiczki, termiczną bieliznę termoaktywną, ciepłą czapkę, a być może nawet kurtkę puchową (w zależności od temperatury panującej na górze, na którą będziesz się wspinać).

Ponadto warto zabrać ze sobą buty turystyczne, które są przystosowane do trudnego terenu. Można też rozważyć zabranie apteczki pierwszej pomocy i jakiegoś sposobu oczyszczania wody (zwłaszcza jeśli wspinasz się w odległym regionie).

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Jeżeli jesteś początkującym alpinistą, dobrze jest rozpocząć trening kilka miesięcy przed planowaną datą wyprawy. Najlepszym sposobem na to jest udział w zajęciach kardio o wysokiej intensywności, takich jak wędrówki, jogging czy pływanie.

Rozpoczynając program treningowy, ważne jest, aby zaczynać powoli, ponieważ w przeciwnym razie można nabawić się kontuzji. Na przykład osoby, które nigdy wcześniej prawie nie ćwiczyły, powinny zacząć od ćwiczeń o małej intensywności, takich jak chodzenie i pływanie, a następnie zwiększać intensywność. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych ćwiczeń należy także skonsultować się z lekarzem.